Коли справа стосується захисту очей під час роботи, ефективність виконання трудових завдань безпосередньо залежить від того, наскільки зручними будуть окуляри і як добре вони прилягають до обличчя. Існуючі стандарти передбачають ретельний контроль щільності прилягання очок. Однак будь-яких конкретних критеріїв, за якими можна було б оцінити якість прилягання з урахуванням індивідуальних особливостей форми обличчя, не існує.

У зв'язку з цим 3М розробила систему підбору окулярів 3М™ Eyewear Fit System, яка допомагає підібрати найбільш підходящу модель для конкретного працівника.

Оцінка окулярів тільки на підставі розміру регульованих параметрів не завжди дозволяє адекватно визначити найзручнішу і безпечну модель.

Інноваційна система підбору окулярів 3М™ EyewearFitSystem – це простий 6-кроковий метод, який дає можливість виміряти і оцінити щільність прилягання окулярів до лиця.

Використання для замірів індикатора охоплення і зазору (Coverage and Gap gauge) допоможе вам визначити чотири основних критерії посадки захисних окулярів:

Охоплення

Замір, який оцінює наскільки надійно захисні окуляри закривають м'які тканини навколо очей.

Безпека

Замір, який дозволяє переконатися, що окуляри нерухомо зафіксовані на голові користувача і не спадають при рухах.

Огляд

Заміри, які контролюють здатність користувача добре бачити в усіх напрямках погляду без істотного обмеження огляду робочого простору.

Зазори

Індикатор зазорів дозволяє визначити, наскільки щільно окуляри прилягають до обличчя користувача. Великі зазори можуть стати причиною попадання в очі дрібних частинок.

Детальна 6-крокова методика – унікальна розробка 3М.


І не в брову, і не в око

Захист очей – це превентивна міра, до якої працівники підприємств повинні ставитися з повною індивідуальною відповідальністю. Використання захисних окулярів повинно відповідати стандартам охорони праці та техніки безпеки. В Україні таким стандартом є ДСТУ EN 166:2001. Що стосується перевірки захисних окулярів, вона проводиться відповідно до ДСТУ EN 167:2001, ДСТУ EN 168:2001. Паралельно з етапом підбору ЗІЗ органів зору роботодавець повинен навчити співробітників користуватися засобами індивідуального захисту, розповісти, як правильно за ними доглядати і забезпечити неухильне дотримання режиму безпеки.

Що слід врахувати при виборі ЗІЗ

 • Важливо визначити фактор ризику. Якщо потрібен захист від низькоенергетичних частинок і бризок неагресивних рідин, захист від яскравого світла, варто звернути увагу на відкриті окуляри. Якщо ж ви працюєте в запиленій, загазованій зоні, з ризиком потрапляння агресивних рідин, для захисту вибирайте окуляри закритого типу.
 • Захисні окуляри повинні мати міцні лінзи і спеціальне захисне покриття, яке не спотворює зображення, відповідає 1-му оптичному класу чистоти (тобто дозволяє носити окуляри без шкоди для зору протягом всієї робочої зміни) і поглинати ультрафіолетове випромінювання не менш ніж на 99%.
 • Наявність додаткових властивостей: для продовження терміну служби окулярів і комфортного їх використання навіть в найважчих умовах праці виробники наносять на поверхню лінз спеціальне покриття, стійке до запітніння, а також до подряпин.
 • Остерігайтеся підробок. Сьогодні зустрічаються окуляри за дуже низькими цінами, схожі на моделі відомих брендів. Але слід знати, що окуляри, виготовлені з полікарбонату або ацетату, 1-го класу оптичної чистоти, з якісним захисним покриттям не можуть коштувати дешево.
 • Перевіряйте у постачальників необхідну документацію на продукцію: позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікат відповідності чи свідоцтво про визнання відповідності.
 • Якщо необхідно забезпечити одночасний захист очей і органів дихання або слуху – перевіряйте ЗІЗ на сумісність і підбирайте такі кошти, які не заважатимуть один одному при одночасному використанні.

Як стимулювати працівників застосовувати ЗІЗ

На жаль, багато працівників ігнорують питання власної безпеки і не надягають захисні окуляри, особливо якщо роботодавець пропонує не дуже якісні ЗІЗ, що викликають дискомфорт при носінні і погіршують огляд. У таких випадках необхідно:

 • по-перше, вибрати якісні та комфортні засоби індивідуального захисту;
 • по-друге, організувати роз'яснювальну бесіду з співробітниками, в ході якої нагадати, що застосування ЗІЗ входить в їх обов'язки і що, відмовляючись від захисту, працівники порушують трудовий договір;
 • по-третє, забезпечити контроль над застосуванням ЗІЗ працівниками, доручивши цю функцію безпосереднім начальникам на робочих місцях;
 • по-четверте, забезпечити індивідуальний підбір ЗІЗ органів зору для кожного співробітника з урахуванням особливостей будови обличчя.

Неправильно підібрані засоби захисту для очей можуть не забезпечувати адекватний захист і збільшувати ризик травмування. Близько 40% потерпілих працівників в момент отримання травми мали захисні окуляри.

Найбільш поширені травми очей – це:

 • попадання в очі сторонніх тіл: осколків, пилу, стружки;
 • порізи;
 • хімічні опіки;
 • садна і подряпини.

Для роботодавця це відповідальність за виробничу травму, фінансові витрати, можливе підвищення страхових внесків, а також негативний вплив на репутацію компанії.

Пропонуємо розроблений метод оцінки точності прилягання (посадки) (таблиця). Він призначений для індивідуального підбору моделі захисних окулярів, щоб вона була найбільш підходящою.

Метод оцінки відкритих очок

Вам знадобиться:

 • кілька варіантів захисних окулярів, які підходять для заданих видів робіт;
 • два індикатори охоплення і зазору (калібр 1: розміри сфери близько 6 і 8 мм; калібр 2: розміри сфери близько 10  і 12  мм);
 • таблиці оцінки прилягання (надаються виробником);
 • ручка або олівець.

Індикатор охоплення і зазору, вид спереду

Індикатор охоплення і зазору, вид ззаду


Як здійснюється індивідуальний підбір

За допомогою індикатора охоплення і зазору здійснювати індивідуальний підбір можуть будь-які зацікавлені особи, будь то керівники відділу охорони праці або безпосередньо менеджери, які працюють з персоналом у потенційно небезпечних для зору умовах. Часто вирішенням цього завдання займаються представники компанії, що поставляє ЗІЗ, які допомагають визначити оптимальний тип ЗІЗ і індивідуально підібрати модель і розмір для кожного співробітника.

Як відбувається безпосередньо підбір:

 1. Попередньо роботодавець відбирає кілька моделей захисних окулярів, які підходять для вирішення поставлених завдань і можливих ризиків. З їх числа і буде підбиратися індивідуально для кожного співробітника відповідна модель.
 2. NB: Бажано для примірки окулярів використовувати тільки прозорі або злегка тоновані лінзи, щоб добре було видно зіницю користувача.

 3. Основним критерієм вибору стає прилягання окулярів до обличчя користувача. Перш ніж оцінювати прилягання, користувачеві потрібно надіти окуляри максимально зручним чином і, якщо обрана модель ЗІЗ має регульовані параметри, відрегулювати їх під себе.
 4. NB: Захисні окуляри можна вважати комфортними, якщо вони не тиснуть на голову, вуха або перенісся, що не зісковзують з носа і не дуже важкі.

 5. Огляд і фіксацію очок можна перевірити на підставі опитування користувачів: чи не обмежує обрана модель поле зору і чи не зміщуються окуляри при рухах головою.
 6. NB: Якщо обрана пара ненадійно утримується на голові, запропонуйте користувачеві краще зафіксувати окуляри за допомогою ремінця.

 7. За допомогою індикатора охоплення і зазору проводяться відповідні заміри. Спеціальна шкала дозволяє визначити відстань від зіниці користувача до краю очок по вертикалі і по горизонталі і відзначити мінімально допустиму відстань для правильного охоплення, що надійно захищає очі і тканини навколо них.
 8. Вертикальний обхват Горизонтальний обхват
 9. Зазор вимірюється за допомогою круглих сфер на кінцях індикатора. Маючи сфери чотирьох розмірів (6, 8, 10 і 12 мм), фахівець, який здійснює підбір, заміряє прилягання окулярів на-віч в декількох контрольних точках. Чим менше зазор між особою і поверхнею окулярів, тим більше вони захищають від частинок і сміття, що летять, м'які тканини ока, тому найкращий зазор в 6-8 мм і менше.
 10. Перевірка зазорів Перевірка зазорів Точки перевірки зазорів

Захисні окуляри для очей – ефективний і затребуваний засіб індивідуального захисту зору. Щоб вони виконували свою функцію на всі 100%, переконайтеся, що працівники навчені правильному використанню, обслуговуванню в використанні захисних окулярів, а також ознайомлені з існуючими обмеженнями і такими процедурами догляду за окулярами, як їх чистка і зберігання.

Джерело: журнал «Охорона праці», Максим Шостак


P.S. З ініціативи працівників ПАТ «Дніпровський меткомбінат» служба охорони праці розробила пам'ятку по носінню захисних окулярів.