Як медицина зобов'язана Гіппократу, фізика – Ньютону, а хімія – Менделєєву, так само наше місто зобов'язане Ігнатію Ясюковичу – першому директору-розпоряднику Дніпровського заводу, нинішнього ДМК. Першого листопада виповнюється 170 років від народження цієї видатної людини, яка радикально змінила долю Кам’янського.

Протягом свого життя І.Ясюковіч займався різними проектами. Однак найбільше часу, безпосередньо 15 років, він віддав Дніпровському заводу і діяльності, спрямованої на добробут його працівників. Також саме з селом Кам’янське пов'язано більшість доступних даних про Ігнатія Ясюковича. Це наштовхує на певну думку – що саме Дніпровський завод, а також культурне і соціальне життя, які виникли навколо нього, були долею цього великого промисловця. Можливо, навіть його головною справою.

Зі зміною влади в 1917 році, звершення багатьох масштабних особистостей стали замовчуватися і перекручуватися з ідеологічних міркувань правлячої партії. Серед таких звершень виявилася і діяльність І.Ясюковіча. Лише на початку XXI сторіччя особистість першого директора-розпорядника заводу виплила з безодні забуття, та й то завдяки титанічній праці, яку виконав житель нашого міста, письменник-краєзнавець Олександр Слоневський. Він роками по крупицях збирав загублені розрізнені відомості про І.Ясюковіча, в результаті представивши зібрану інформацію в формі авторської книги «Ігнатій Ясюкович. Ім'я в історії». Без даної роботи, на якій заснована ця стаття, ми однозначно знали б дуже мало про першого керівника заводу, людини-містобудівника Кам’янського.

Початок шляху

1 листопада 1847 року І.Ясюковіч народився в сім'ї поляків, які проживали в литовському місті Ковно. Після IV розділу Польщі на Віденському конгресі 1814 року 81% колишньої території Речі Посполитої, а саме, литовсько-білорусько-українські землі і центральна Польща з Варшавою, відійшли до Російської імперії. З одного боку, поляки періодично піднімали повстання, нехай і безуспішні, а з іншого боку польська нація була змушена втягнутися в орбіту російської економіки – в тому числі в технічному і промисловому відношенні. Отже, на момент народження поляка Ясюковича і під час його діяльності в Кам'янському Царство Польське входило до складу Росії. Таким чином, Ясюкович по факту не був іноземцем, працюючи на території Російської Імперії, до складу якої тоді входила і Україна.

Рід Ясюковичів був з потомствених дворян, дрібних землевласників. Батько Ігнатія займав пост судді і володів невеликим маєтком на сході Литви. Закінчивши гімназію в місті Вільно і технологічний інститут в Петербурзі, І.Ясюковіч отримав диплом інженера-технолога. З 22 до 24 років він, за вказівкою Технічного інституту, працював на Воронезько-Ростовській залізниці, після чого поїхав у відрядження до Німеччини та Бельгії на «удосконалення в науках і мистецтвах», що за фактом означало – на навчання будівництва паровозів.

Повернувшись зі стажування, Ясюкович працював інженером в механічному відділенні Рязансько-Вяземської залізничної дороги, що тоді строїлася, і одночасно – доцентом кафедри будівництва машин в Петербурзькому техінституті. Вже в цей час в промислових колах стало швидко поширюватися думка про І.Ясюковіча як про надзвичайно обдарованого керівника. У 27 років він залишив службу на залізничній дорозі, прийнявши пропозицію зайняти пост головного інженера Невських підприємств з будівництва паровозів і судів. Зовсім скоро після приходу Ясюковича акції цих підприємств сильно зросли в ціні, що зробило ім'я головного інженера ще більш знаменитим.

Через 10 років Ігнатія Ясюковича запросили на посаду головного керівника Путиловських заводів – найбільшого промислового конгломерату Петербурзького району. Цей пост він займав рівно 4 роки.

Ірраціональний вибір

У 1886 році, в результаті об'єднання кількох індустріальних організацій, виникла акціонерна компанія, яка отримала назву ЮРДМО – Південно-Російське Дніпровське Металургійне товариство. Акції товариства належали бельгійським (40%), польсько-німецьким (33%) і французьким (27%) акціонерам. Для будівництва «чавуноплавильного і рейкопрокатного заводу» і фабричного селища поряд з ним ЮРДМО придбало у селянської громади Кам'янського ділянку землі на березі Дніпра. Ранньою весною 1887-го поляки розпочали закладання заводу, причому, в Кам'янське перевезли обладнання «Варшавського сталеливарного заводу», що припинив діяльність, доповнене новітніми бельгійськими та французькими агрегатами.

Проте, до середини 1888 року стало ясно, що німець Вільгельм Бассон, який займав пост директора заводу, що будувався, не зміг здійснити його будівництво, витративши всі виділені гроші. Керівники ЮРДМО зрозуміли, що суспільству загрожує банкрутство, і вирішили терміново змінити директора заводу в Кам'янському. Цей пост запропонували сорокаоднорічному Ігнатію Ясюковичу, знаменитому не тільки як найсильнішому техніку і адміністратору, але і як чесній, сумлінній людині.

Як вже говорилося, в цей час Ясюкович перебував на посаді головного керівника Путиловських заводів, які мали всеросійську популярність, напрацьований ринок збуту, масу перспектив для всебічного розвитку. Проміняти цей пост в столиці імперії – Петербурзі – на посаду директора заводу, який тільки будується і знаходиться в надзвичайно важкому фінансовому стані в маленькому селі Кам'янському, було б дуже дивним. Прийняти пропозицію керівників ЮРДМО було кроком ризикованим і нераціональним, але Ясюкович його прийняв. Правда, перед цим поставив умову – наділити його найширшими повноваженнями в технічних, торгових і фінансових питаннях.

Перший рік на заводі

У вересні 1888 року Ігнатій Ясюкович зайняв пост директора-розпорядника Дніпровського заводу, і в жовтні прибув в Кам'янське. Вже через кілька тижнів Ясюкович, зрозумівши, що кваліфікація безлічі бельгійських і німецьких фахівців не відповідає займаним посадам, став без коливань звільняти їх з роботи. На їх місця він призначав інженерів і майстрів, яких знав особисто, або рекомендованих знайомими промисловцями.

Новий директор повів будівництво дуже високими темпами. І через 5 місяців після його приходу, 17 лютого (2 березня за новим стилем) 1889 року в урочистій обстановці була задута перша доменна піч. Паралельно будувалися інші цехи заводу, і незабаром стався повний пуск всього підприємства.

1 травня задимили коксові печі. 8 червня – задута друга домна. 17 червня – бесемерівський цех дав першу сталь. 18 липня – пішла в хід пудлінгова піч. 5 листопада – почав роботу залізопрокатний цех. 29 грудня – листопрокатний цех прокатав перші листи.

До закінчення 1889 року на заводі працювало 2270 осіб. До 1898 року – 5400 чоловік. Напередодні Першої Світової (1914 рік) – 14824 осіб, при цьому завод був вже найбільшим металургійним підприємством Російської імперії, що випускало 14% чавуну, сталі і прокату всієї країни.

Позитивні зміни для робочих і городян

Як могло б скластися життя працівників заводу після його пуску? І.Ясюковіч міг би запустити підприємство, побудувати житло для його працівників і на цьому зупинитися. Завод би працював, у робочих було б місце – де спати, ЮРДМО – отримував би прибуток. Найчастіше саме так роблять сучасні роботодавці – дають роботу і платять невисоку зарплату, що ж стосується життя і благополуччя працівників поза стінами заводу – це їх не стосується, тому що це коштує додаткових грошей. Простіше побудувати для робітників бараки і отримувати прибуток від дешевої робочої сили. Ясюкович був не таким. Робочу силу цінував недешево. Турботу про потреби працівників поза стінами заводу проявляв чималу. А крім цього, директор став робити те, що робити, в принципі, був не зобов'язаний. Після того, як було побудовано житло для працівників (заводське або фабричне селище), Ясюкович не зупинився. Він побудував притулки, церкву, костел, кірху, школу для дітей працівників підприємства, Народну аудиторію з театральною сценою і бібліотекою і т.д. Зупинимося на цьому трохи докладніше. Спочатку – на вже згаданій оплаті праці.

Відповідно до законів того часу, в країні робоча зміна на металургійних підприємствах становила 12,5 годин, з яких 1 година призначалася на відпочинок, а 11,5 – на роботу. Ясюкович на Дніпровському заводі змінив ці правила на користь робітників: їх зміна була обмежена 12 годинами, з яких на відпочинок відводилося 2 години і не більше 10 годин на роботу. При цьому середній заробіток простого робочого становив 40 рублів в місяць, що було досить непогано при цінах того часу. Однак було багато робочих, – саме багато і саме робітників, – які заробляли по 50, 100 і навіть по 150 рублів. Ковалі, сталевари, доменщики і прокатники могли мати заробіток від 80 до 100 рублів. Майстри заробляли по 250 руб./місяць.

Тепер подивимося на актуальні і стабільні ціни для тих часів: 1 фунт (400 грам) хліба – 4 копійки, 1 кілограм цукру – 38 копійок, 1 кілограм м'яса кращого сорту – 45 копійок, оренда 2-кімнатного будинку – 6 рублів на місяць. Іншими словами, навіть при заробітку 40 рублів робочі могли жити досить непогано, не кажучи вже про заробітки в 80, 100, 150 рублів.

Великий зодчий

Отже, Ясюкович розгорнув навколо заводу справжній будівельний бум, в тому числі на свої особисті кошти. І ось тут стало відбуватися щось, що часто відбувається біля місць, які стали популярними і відвідуваними. В Кам'янське приїхали не тільки люди, що стали працівниками заводу. У село кинулися ті, хто став розвивати тут велику інфраструктуру. Торговці, ремісники, аптекарі, кухарі... Всі вони селилися безпосередньо в Кам'янському і, відкриваючи власні крамниці і невеликі підприємства навколо фабричного селища, природно, надавали свої послуги як працівникам заводу, так і всім, хто трудився за його межами. Таким чином, з пуском заводу, приїздом великої кількості людей і подальшим розвитком інфраструктури життя в Кам'янському, звичайно, завирувало. У ХХ столітті фабричне селище навколо заводу і Кам'янське взагалі зіллються в єдине ціле, але навіть на самому початку роботи підприємства, з Ясюковичем на посаді директора, стало ясно: життя в Кам'янському вже ніколи не буде колишнім. Вектор його розвитку пішов круто вгору.

Побудувавши житло для працівників заводу та училище для їхніх дітей, І.Ясюковіч ініціював будівництво православної церкви і католицького костьолу. Рішення побудувати ці два храму було прийнято на зборах робітників, майстрів і службовців підприємства, і Ясюкович особисто очолив будівельний комітет церкви і такий же комітет костелу.

Церква, розрахована на одночасне відвідування 2 тисячами людей і з бюджетом будівництва 190 тис. рублів, була побудована у 1894-м – через 5 років після пуску підприємства. Спонсорами будівництва стали працівники заводу плюс сам завод.

У 1898-му відбулася перша служба в побудованому костелі. Його спонсорами виступили ЮРДМО і 600 працівників заводу, які сповідували католицизм (перераховували 1% зарплати щомісяця). Костел з бюджетом будівництва 120 тис. рублів був розрахований на одночасну присутність 500 осіб. 1900 р. – побудована Народна аудиторія (що стала театром) з парком навколо неї. 1906  р. – лазні для робітників, православний притулок для дітей, пологовий притулок. 1907  р. – жіноча гімназія та, – на особисті кошти Ясюковича (14 тис. рублів), – чоловіча гімназія. 1909  р. – дитячий католицький притулок-школа. Побудовано Інженерний клуб (нинішній народний музей історії ДМК), яхт-клуб, заводська лікарня. Відкривалися друкарні, аптеки і т.д. За словами місцевої газети того часу, Ясюкович був причетний до будь-якого будівництва в Кам'янському і «допомагає не грошами, а тисячами, завдяки чому будь-яка справа в Кам'янському процвітала».

Під час металургійної кризи в Росії в 1905-1907 рр., коли багато підприємств зупиняли виробництво, Ясюкович тотально знизив ціни на продукцію заводу, найчастіше торгуючи навіть без прибутку. Це дозволило не зупиняти підприємство і не звільняти людей, а з іншого боку, коли криза минула, виявилося, що Дніпровський завод завоював міжнародний ринок металургійної продукції.

Ясюкович мав статну фігуру і зріст вище 2 метрів, що сильно виділяло його в натовпі. Будучи главою заводу – тим, хто за службовим обов'язком зобов'язаний бути рішучим, а нерідко і строгим, Ігнатій Ясюкович залишався людиною чуйною і доброю. За розповідями його дружини, він навіть міг упускати сльози за читанням художньої книги з драматичним сюжетом. Незважаючи на це, він був по-справжньому сміливим і непохитним. На початку ХХ століття, коли активізувалася діяльність різних революціонерів і провокаторів соціалістичного спрямування, останні взяли за норму наносити візити потенційним спонсорам, зухвало пропонуючи їм поповнити касу партії. Під час візитів «товариші» повідомляли, що тільки що керівник тієї чи іншої компанії видав їм певну суму на їх справедливу справу, і що коли вони прийдуть до влади, то, безумовно, стануть суддями над буржуями. Багато лякалися, брали приклад з попереднього «спонсора» і давали «товаришам» відступні. Це був час, коли вбивства різних керівників були зовсім не рідкістю, але Ясюкович, коли «революціонери» прийшли до нього в приймальню, не тільки відмовив їм у фінансовій допомозі, а й недвозначно вказав на двері...

Першого директора-розпорядника Дніпровського заводу можна сміливо називати засновником міста Кам'янського, вірніше, перетворювачем сонного села на великий промисловий і культурний центр. Якщо ж говорити про нього безпосередньо як про промисловця, то його справедливо можна назвати королем чорної металургії того часу.

Останній ювілей

У 1903 року, після 15 років роботи в Кам'янському, І.Ясюковіч поїхав в Петербург, зайнявши посаду директора-розпорядника всього ЮРДМО, на підприємствах якого працювали в той час 30 тис. чоловік. Однак навіть будучи в Пітері, він брав активну участь в житті Дніпровського заводу, нове керівництво якого не приймало ніяких важливих рішень без узгодження їх з Ясюковичем.

Зайнявши посаду директора ЮРДМО, Ясюкович поступово перетворив його на потужну впливову імперію. Пост директора товариства він залишив через 11 років в зв'язку з погіршенням здоров'я. Яка хвороба підточила його сили, нам невідомо, але незабаром недуга уклала його в ліжко, з якої І.Ясюковіч вже не встав. 26 серпня 1914 року перший справжній директор і батько Дніпровського заводу пішов з життя у віці 67 років.

Некрологи були надруковані в безлічі видань того часу. У декількох містах на території сучасних Польщі, Росії, України пройшли панахиди. Співчуття висловлювали багато металургійних, гірничопромислових і торгових компаній.

А рівно за рік до цього, 8 вересня 1913 року, Кам'янське урочисто святкувало двадцятиріччя діяльності Ігнатія Ясюковича на посаді керівника Дніпровського суспільства. Ювіляр прибув на свято особисто, разом з дружиною. У своїх привітаннях йому дякували всі: місцеві чиновники, православні священики, ксьондзи, керівники гімназій, прості люди. Всі розуміли – як багато зробив Ясюкович. Нижче наведено уривок лише одного з безлічі привітань, звернених в той день до Ігнатія Гнатовича:

«На непрохідних ярах і піщаних кучугурах виріс колос – Дніпровський завод, який придбав всесвітню популярність. Кам'янське, з маленького бідного села, перетворилося на великий торговий центр з різноманітними громадськими і просвітницькими установами. Суспільство селян Кам'янського прекрасно розуміє, кому вона зобов'язана процвітанням рідного села» (З промови представників Кам'янської сільської громади).

Павло Янченко, кореспондент прес-центру ПАТ «ДМК»

Джерело: dmkd.dp.ua